Demonstráltak a vidékfejlesztők az Európai Bizottság Magyarországi Képviseleténél

A brüsszeli „egyszerűsítés” ellehetetleníti a magyarországi LEADER programot!!!!

A Vidékfejlesztési Program LEADER jogcímét megvalósító vidékfejlesztő szervezeteket tömörítő LEADER Egyesületek Szövetsége (LESZ) demonstrációt tartott az Európai Bizottság Magyarországi Képviselete előtt 2016. december 19-én Budapesten. Az akcióval arra hívták fel a figyelmet, hogy a brüsszeli kommunikációval ellentétben az EU-s vidékfejlesztési támogatások folyósítása nem egyszerűsödött, sőt az Európai Bizottság apparátusa által meghatározott szabályok és jogértelmezések miatt a magyarországi LEADER program zátonyra futhat. A helyi vidékfejlesztési folyamatokat, különösen a kistelepülések és elmaradott térségek fejlesztési törekvéseit koordináló, 104 vidéki térségben jelen lévő LEADER irodák 2016. június óta finanszírozás nélkül működnek, annak ellenére, hogy működtetésüket az EU kötelezően előírja. Az erre elkülönített működési támogatás folyósítását az Európai Unió hivatalnokai által kialakított végrehajtási szabályok és jogértelmezések lehetetlenné teszik.

A demonstráció keretében a LESZ képviselői petíciót adtak át a Képviselet vezetőjének, amelyben kérik a vidékfejlesztési programot ellehetetlenítő akadályok feloldását.

A vidékfejlesztők kezdeményezését a Települési Önkormányzatok Országos Szövetsége (TÖOSZ) is támogatni kívánja. Nem véletlenül, hiszen a LEADER szervezetek bedőlése tragikus következményekkel járhat, különösen a hátrányos helyzetű, kistelepüléses vidéki térségekben, ahol legtöbbször a LEADER források jelentik az egyedüli reális forráshoz jutási lehetőséget.

Az Európai Bizottság részére átadott petíció szövege:

„Tisztelt Bizottság!                                                                           

A magyarországi LEADER szervezetek (helyi akciócsoportok) az ország teljes vidéki területét lefedve, már 2008. óta dolgoznak a magyar vidék boldogulásáért. Magyarország 2014-ben élt azzal a lehetőséggel, amelyet az Európai Unió ajánlott fel és a LEADER szervezetek működésének egyszerűsítését célozta.

Az Európai Unió hivatalnokai viszont számos adminisztratív akadályt (előleg, bankgarancia, stb.) építettek az egyszerűsítés útjába, így a LEADER szervezetek csaknem fél éve javarészt hitelből vagy ingyen dolgoznak, és most már erejük végére értek. Az egész Európában működő LEADER program magyarországi csődje katasztrofális lenne, mert a vidék – különösen a kistelepülések számára – egyedüli reális fejlesztési lehetőséget és forrást a LEADER szervezetek által megalkotott programok jelentik. Ezt a tényt nem csupán a LEADER Egyesületek Szövetsége, hanem a Települési Önkormányzatok Szövetsége (TÖOSZ, amely 1600 önkormányzatot, a magyarországi települések több, mint felét tömöríti) is felismerte, és támogatni kívánja jelen kezdeményezést.

Kérjük a Tisztelt Bizottságot, az európai döntéshozókat és nem utolsó sorban a brüsszeli hivatalok dolgozóit, hogy engedjék a magyar LEADER szervezeteket dolgozni, biztosítsák a működés egyetlen reális útját (a teljesíthetetlen feltételek nélküli átalány finanszírozás) és ne lehetetlenítsék el a magyarországi LEADER programot.

Budapest, 2016. december 19.

                                                    A LEADER Egyesületek Szövetsége nevében

                                                                                                          Dr. Finta István elnök”

Feltöltve: 2016.12.19.