Kiírják jövő év végéig az összes VP pályázatot
Szeptember 15-én jelentek meg az 1300 milliárd forintos vidékfejlesztési program első kiírásai, és az év végéig folyamatoson jönnek az újabb pályázatok – mondta a Magyar Hírlapnak adott interjúban Kis Miklós Zsolt, a Miniszterelnökség agrár-vidékfejlesztésért felelős államtitkára.
Kiemelte, sok vita volt az Európai Bizottsággal a program elfogadása körül, azonban a magyar álláspont győzött: a vidékfejlesztés középpontjában a beruházások támogatása, a versenyképesség növelése áll 2020-ig.
Elmondta, hogy az agráriumra és a vidékre fordítható európai uniós Közös Agrárpolitika határozza meg a támogatási összegeket, amelyek két pillérből állnak. Az első a területalapú támogatásokat, a második a vidékfejlesztési támogatásokat tartalmazza. Magyarországon ezt a két pillért ráadásul kiegészíti egy egyre erősebb harmadik, a nemzeti támogatások rendszere is. A vidékfejlesztési programban az előző időszakhoz képest némileg kevesebb pénz áll rendelkezésre, azonban a nemzeti és közvetlen uniós támogatásokkal együtt összességében többet fordíthatunk a mezőgazdaságra, a vidékre. Nagy küzdelmet vívtunk az Európai Bizottsággal azért, hogy elsősorban a beruházásokra, a versenyképesség növelésére fordíthassuk ezt az ezerháromszázmilliárd forintot. A program elsősorban abban különbözik a kétezer-hét és kétezer-tizenhárom közötti időszakétól, hogy az agrártársadalom aktuális problémáira is próbálunk megoldást kínálni.
A korábbi gyakorlattal ellentétben már nem a szántóföldi növénytermesztést, az alapanyag-termelést, hanem az úgynevezett munkaerő-igényes ágazatokat támogatja a program, például az állattenyésztést, a kertészetet, valamint az élelmiszeripart. Túl kell tehát lépnünk az alapanyag-termelésen, amelyet ki kell egészíteni a feldolgozóipar megerősítésével. Erre a célra kétszázmilliárd forint áll rendelkezésre a programból, amelyet a mezőgazdasági termelők mérettől függetlenül vehetnek igénybe. Az Európai Bizottság döntése szerint kimaradnak az élelmiszer-ipari nagyvállalatok, azok nem pályázhatnak az unióval kötött partnerségi megállapodás értelmében más uniós programokra sem, azonban a kormány ígérete szerint nemzeti forrásból támogatja őket.
A tervek szerint a legelső kiírás az agrár-környezetgazdálkodási programmal kezdődik, amely szeptember 15-én jelent meg. Ezt az ökológiai gazdálkodással kapcsolatos pályázatok követik. Ennek a két jogcím kétszáznegyvenmilliárdos keretéből nem akarunk mindent ebben az évben kiírni, azért, hogy akik most kimaradnak, később még pályázhassanak. A támogatási kérelmeket november elsejétől lehet benyújtani. Az ősszel további pályázatok jelennek meg trágyatárolókra, valamint a LEADER-akciócsoportok fejlesztési stratégiájára, fejlesztéseikre. A legfontosabb beruházásokat ösztönző pályázatokat az év végéig, novemberben és decemberben ki akarjuk írni. Tehát az idén már megjelennek az állattenyésztéshez, a kertészethez, valamint az élelmiszeriparhoz köthető pályázatok. Jövő év végéig pedig az összes jogcímre meglesz a kiírás. A decemberig megjelenő jogcímekre januártól lehet pályázni.
Forrás: www.magyarhirlap.hu
Feltöltve: 2015.09.18.