Kárpát-medencei Tündérkertek Találkozója

2015. május 30-án az Őrség Határok Nélkül Egyesület és Szilvágy község közös szervezésében került megrendezésre Szilvágyon a Tündérkertek Kárpát-medencei találkozója. A találkozón a Kárpát-medence számos térségéből, határon innen és túlról érkezett vendégek vettek részt, több Tündérkert képviselője is.

A programot a Nagy-hegyen lévő, Szilvágy Község Önkormányzata által alapított Tündérkert mellett került megszervezésre.

Péntek Katalin, az Őrség Határok Nélkül Egyesület alelnöke köszöntötte a jelenlévőket és elmondta, hogy a Nagy-hegyen kialakított közösségi hely a falu életében fontos szerepet tölt be. Egy elhagyott szőlőterületen alakították ki a helyi Tündérkertet és további fejlesztések megvalósítását is tervezik.

Ezt követően a hazai és külföldi gyümölcstermesztők szakmai tapasztalatcseréjére került sor, amelynek keretében V. Németh Zsolt, környezetügyért, agrárfejlesztésért és hungarikumokért felelős államtitkár a Tündérkertek közösségmegtartó erejéről beszélt, hiszen számos település tartotta fontosnak az elmúlt években, hogy táji értékeinek megőrzése érdekében létrehozza régi gyümölcsfajtáinak gyűjteményét. Kiemelte, hogy ezek a fennmaradt tájfajták sokkal zamatosabbak, magasabbak a tápanyagtartalmuk, így megőrzésük nem csak a táji örökség fennmaradása érdekében fontos, hanem egészségünk megőrzése érdekében is. Előadásában elmondta, hogy a zártkertek fejlesztésére a közeljövőben revitalizációs programot indít a Földművelésügyi Minisztérium, amelynek célja a hegyhátak értékeinek megőrzése.
Pácsonyi Imre, a Zala Megyei Közgyűlés alelnöke előadásában elmondta, hogy fontos hangsúlyozni a vidék és a falvak mezőgazdasági szerepét, ami mellett fontos a régi hagyományok felelevenítése és továbbvitele is.

Kovács Gyula, a Tündérkert mozgalom egyik elindítója arról beszélt, hogy 2013-ban fejeződött be egy közel 2 éves felmérés, amelynek célja a régi almafajták feltérképezése volt. Ennek a felmérésnek az eredményeit az 1985-ös statisztikai adatokkal összehasonlítva sajnos megállapítható, hogy az akkori 100 fából mára 5 db sem él. Ez azt jelenti, hogy a néhány éve elindított, őshonos gyümülcsfajták megmentését, megőrzését célzó programmal már régen túl vagyunk a 24. órán és valószínűleg jó pár fajta visszahozhatatlanul kihalt. Így most arra kell törekednünk, hogy amit még meg lehet menteni, azokat a fajtákat meg tudjuk őrizni az utókornak, mivel a fajtagazdagság rohamosan csökken. A Kovács Gyula által az 1980-as évek közepén a göcseji kertekben végzett felmérést 2010-ben ismételten elvégezve a fajtaválaszték és a darabszám is 50%-al csökkent, így törekedni kell arra, hogy a fennmaradt fajtákat megőrizhessük.

A szakmai előadásokat követően V. Németh Zsolt és Pácsonyi Imre egy-egy régi gyümölcsfajta csemetéjét ültette el a szilvágyi Tündérkertben. V. Németh Zsolt egy bőralma, míg Pácsonyi Imre egy hosszú szilva csemetével gazdagította a kertet.

A program második felében helyi termék kóstoló és a pincemúzeum megtekintése következett, majd délután a térségi Kertbarátkörök és Tündérkertek helyi termékeinek bemutatóját tekinthették meg az érdeklődők. Itt számos helyben előállított terméket ismerhettek meg a látogatók a lekvároktól, szörpöktől kezdve a különleges kecskesajtokon, tökmagolajon át a húskészítményekig.
A délutáni programot Ifj. Horváth Károly népszenész és zenekara és helyi amatőr kulturális csoportok fellépése színesítette, amit táncház és a Gobé zenekar koncertje zárt. A rendezvényre látogatók kézműves foglalkozásokon vehettek részt, valamint a gyermekek népi játékokat próbálhattak ki.
 

A rendezvény készült képek a Galéria menüpont alatt megtekinthető.

Feltöltve: 2015.06.02.